ESEMÉNYEK

Tanévindító megbeszélés

Vitaindító és kapcsolatépítő programot szerveztünk, ahol a gyerekek megismerhették a programot. Fontosnak tartottuk, hogy tisztán lássák a projekt menetét, a csoportba kerülés feltételeit. Megbeszéltük, hogy nyugodtan részt vehetnek a programba, a foglalkozásokat szakképzett nevelők és szakemberek végzik, olyan iránymutatásokat fognak kapni, amely akár a pályaválasztásukat is befolyásolhatja.

Tisztáztuk az önkéntesség kérdését, annak fontosságát valamint a mindennapi életünk során a segítségadás érzésének élményét.

Megvitattuk, hogy milyen lehetőségei vannak azon elképzelésnek, hogy a fiatalok betekintést nyerjenek a média világának mindennapjaiba. Lefektettük a közös munka szabályait, és remélhetőleg tartalmas időszakot tölthetünk együtt.

Szemétszedés

  • Önkéntes tevékanység programterv:
  • "Csak egy Földünk van, vigyázzunk rá!" - előadás.
  • Beszélgetés a környezetvédelemről, a szelektív hulladékgyűjtésről.
  • Az osztályok haladási útvonalának kijelölése, zsákok, gumikesztyűk kiosztása.
  • Szemétgyűjtés a faluban.
  • A hulladék elhelyezése a szelektív gyűjtőkben.
  • Az iskola és a Polgármesteri Hivatal előtti terület parkosítása (sepregetés, gereblyézés, kapálás, a nagyobbaknak a növények metszése)

Autómentes nap

A fehérgyarmati Deák Ferenc Gimnázium számos tanulója és tanára egész évben gyalogosan vagy kerékpárral érkezik meg iskolájába, munkahelyére.

Így ők is szívesen vettek részt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által szervezett Európai Mobilitási Hét című rendezvénysorozathoz kapcsolódó, Fehérgyarmat Város Önkormányzata által szervezett Európai Autómentes Napon.

A rendezvény látványos elemeként a diákok a város közútjain, forgalomlassító demonstrációként, gyalogosan indultak a program helyszínére a Városi Sportcsarnok előtti térre. Az ünnepélyes megnyitó után közlekedési vetélkedőn, rendőrségi bemutatókon, egészségügyi szűrésen vehettek részt a megjelent diákok és pedagógusok.

Tematikus emléknap

A foglalkozás célja: Hagyományaink megismerése, identitástudatunk fejlesztése. A hátrányos, halmozottan hátrányos diákok bekapcsolódása az iskola közösségi életébe. Tehetséggondozás, integráció. Ünnepi megemlékező műsorban való részvétel, készülődés, az iskola hagyományainak ápolása.

Internethasználat etikája 

Az internet elterjedése és az internet elérését lehetővé tevő infokommunikációs szolgáltatások hatásai mindennapjainkra. Az internet segítségével szervezzük tevékenységeinket, programjainkat az iskolában, ügyeinket mindinkább online intézzük, vásárlást is mind gyakrabban itt bonyolítunk le. Bármikor, bárhol, akár utazás közben is kapcsolatban lehetünk másokkal.

Az online kapcsolattartás minden formája elérhető a mobil telefonálásra használt eszközökön is. Az "offline" világban, az interneten is találkozhatunk veszélyekkel, és tudatosan fel is kell készülnünk az azokkal szembeni megfelelő védekezésre.

Az internethasználat veszélyei a következők:

  • Függőség
  • Adatokkal való visszaélés
  • Csalások
  • Kéretlen megkeresések
  • Online zaklatás

Fontos a közösségi térben a megfelelő viselkedés. A közzétett képekkel, közlésekkel, megosztásokkal akaratlanul is egyfajta képet festünk magunkról, fel kell mérnünk, milyennek látszunk mások szemében az online világban. 

Sajtó műfajok

A sajtóműfajok között megkülönböztetünk tényközlő és véleményközlő műfajcsaládot.

A tényközlő műfajok közé tartozik: hír, háttérmagyarázat, tudósítás, interjú, riport, feature. A véleményközlő műfajok közé tartozik: kommentár, vezércikk, jegyzet, publicisztika, tárca, kritika, esszé, glossza, karcolat, kroki, humoreszk, pamflet.

A hír sajátosságai

A foglalkozás során a hír sajátosságairól, formáiról beszéltünk. Elsősorban a nyomtatott sajtó sajátosságait, műfaji sokszínűségét érintettük.

Hír

- újságírás egyik alapműfaja

- legyen: friss, közérdekű, fontos

Kreativitás

A foglalkozás célja, hogy az új médiafelhasználási irányzatokról, felhasználható eszközökről, kapjanak átfogó képet a fiatalok. A témához szervesen kapcsolódik a médiatervezés folyamatával, a fogyasztói igényekkel és a célcsoport tulajdonságaival kapcsolatos változások tárgyalása.

Igyekeztünk úgy feldolgozni a témát, hogy átfogó képet kapjunk az alternatív médiaeszközök kialakulásáról a kezdetektől a jelenlegi helyzetig. A médiában megjelenő reklámokban fellelhető kreatív ötletek felismerése, mely során új médiaeszközök, új fogyasztói szokások és új szemlélet látott napvilágot.

Médianap

Aki nincs fent valamelyik közösségi oldalon, az tulajdonképpen nem is létezik - szokták mondogatni. Tényleg lemarad, aki kimarad? Ma már elképzelhetetlen az élet internet és közösségi oldalak nélkül. De mekkora a közösségi portálok társadalomformáló és befolyásoló hatása?

Milyen veszélyei vannak a közösségi oldalaknak? Kinyílt a világ a számunkra, azonban ha mindent lehet és bármi elérhető, akkor könnyű is elveszni a rengetegben.

KOMMUNIKÁCIÓS VISELKEDÉSI FORMÁK A KÖZÖSSÉGI TÉRBEN címmel sikeresen megtartottuk a DUE 17. Médianapját, amelynek a Bárdos Lajos Általános és Alapfokú Művészeti Iskola adott otthont Fehérgyarmaton. A házigazdák a sonkádiak és a Fehérgyarmati Deák Ferenc Gimnázium diákjai - SITI BOGLÁRKA, PANULIN BOGLÁRKA és KELEMEN MÁTYÁS - voltak. Az eseményre több mint 200 fő érkezett, nagy-nagy várakozással. A médianapot ISZÁK TIBOR Sonkád polgármestere és KECSKÉS ISTVÁN, a DUE elnöke nyitotta meg. Mielőtt a meghívott előadók megosztották volna véleményüket a témában, a helyi diákok zongorajátékkal színesítették a programot.

KECSKÉS ISTVÁN, Sportfaktor főszerkesztője, a Blogstar újságírójaelmondta, a blogolás ma már nem csak tematikus oldalakat jelent, a blogolók beszálltak a hírversenybe. Éppen ezért nagyon nehéz, de nagyon fontos a hírek és a blogok között válogatni. A hangzatos címek és a becsapós tartalom kiszűrése idő, de megéri. Kecskés István, mint sportújságíró a diákok kérésére meglepetésvendéget is hozott magával, SZŰCS MIHÁLYT, négyszeres magyar bajnok labdarúgót, hátvédet, egykori FTC játékost, aki a Nyíregyháza sportigazgatója lett. A résztvevők sok-sok izgalmas kérdéssel bombáztak a népszerű futballistát, de Szűcs Mihály jó hátvédként kivédte a kérdéseket és záporoztak a válaszgólok. BEREI DÁNIEL, a DUE Tallózó főszerkesztője, aki egyben a Szeretlek Magyarország szerkesztője arról beszélt, hogy miért jó, vagy miért érdemes olvasni az online felületeket, és persze hogyan. A virtuális tér ura elmondta: - Az olvasók többsége - ahogy ti is - ma már a Facebookon keresztül tájékozódik, olvas cikkeket, ez pedig számos veszélyt hordoz magával, például könnyen futhattok bele álhírekbe. Ezenkívül sok számotokra irreleváns hírrel találkozhattok az idővonalon. Az a tanácsom, hogy tudatosan alakítsátok a falatok tartalmát: olyan tematikus oldalakat kedveljetek be, amiken számotokra érdekes tartalmakkal találkoztok és meg vagytok győződve a médium hitelességéről.

MAGYARNÉ SORBÁN ZSUZSANNA rendőr százados, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság, Bűnügyi Igazgatóság, Bűnmegelőzési Osztályának kiemelt főelőadója cyberbullyingról és a "48 órás kihívás"-ról tartott elődást. Többek között megtudtuk, hogy internetes zaklatás alatt értjük, amikor sorozatosan és hosszabb ideig fennálló szándékos sérelem okozás áldozatává válik egy tinédzser az interneten vagy mobilon. Ennek lehet célja a fiatal megalázása, fenyegetése, nevetségessé tétele, kiközösítése, lejáratása. A rendőr százados kiemelte, hogy mind az elkövető, mind az áldozat számára megvannak azok a súlyos következmények, amelyek miatt tuti, hogy nem menő ez a tevékenység. A diákok bevallották, hogy nagy részük tudja, hogy mi a cyberbullying, ezzel kapcsolatban szívesen vállalták mind véleményüket, mind kérdéseiket.

Ezt követően a szabolcsi diákok számára ismertebb vendégek kerültek mikrofon mögé. PAPP ATTILA, a RADIO SOM, műsorvezetője igazi rádiós hangulatot teremtett. SZIROTA JENNIFER, énekes, a RADIO SOM BACKSTAGE műsorvezetője számára sem volt idegen a mikrofon, örömmel népszerűsítette új műsorát, de a gyerekek ösztönzésére énekelt is. HORVÁTH KITTI, a KI MIT TUBE 2015 sztárja, aki maga is Fehérgyarmatról származik, örömmel mesélt arról, hogy van élet a youtube világán túl is. Ma jogot tanul Budapesten, erre ösztönözte diáktársait is. ÉLTETŐ ANNA readerpaparazza egy színes workshopon mesélt arról, hogy milyen fotók kerülhetnek fel a közösségi oldalakra, mik a posztolás, kommentelés szabályai, hogyan készüljenek a profi Instagram oldalak. A médianap zárásaként a diákok örömmel vettek részt a Mobil várhat!fotózáson is. Külön köszönjük a Bárdos Lajos Általános és Alapfokú Művészeti Iskola diákjainak, hogy színvonalas zenei játékkal színesítették a programot: HEGYES HANNA NAOMI és HEGYES NELLI ABIGÉLzongorán játszottak, DULA BIANKA, NAGY NIKOLETTA, TÖRÖK EDMOND és SZABÓ PÉTER pedig hegedűt szólaltattak meg. 

Fotókiállítás szervezési feladatok

Felmértük az igényeket, melyik lehet az a téma, amely közel áll a gyerekekhez, megérintheti Őket. Ezek alapján a témát kiválasztottuk, meghatároztuk milyen mobil eszközzel kell a képet elkészíteni. A csoport döntése alapján a képet mobiltelefonnal kell elkészíteni és a téma a természet. A felhívó plakát elkészült, a verseny kezdetét vette.  

Önkéntesség, tapasztalatszerzés

A tanulókkal az önkéntesség tevékenységét ismertük meg, a településen lakókat igyekeztünk megszólítani, felmérni az önkéntességről szerzett ismereteiket.

Iskolaújság készítés

Az iskolaújság működtetése sohasem automatikus. Fontos számunkra az érdeklődés és a színvonal folyamatos fenntartása, a cikkek feletti "bábáskodás". Megbeszéltük mi kerülhet be az iskolaújságba; illetve: ki írhat tartalmakat?

Fontos számunkra, hogy tükrözze az iskola hozzáállását, szellemiségét is, azt, hogy mennyire támogatja a diákok kezdeményezéseit, illetve hogy mennyire hatékony képviseleti szerv a diákönkormányzat. Eldöntöttük, hogy kizárólag diákok írásai jelenhetnek meg benne.

A cikkeket egyelőre online formában kívánjuk megjelentetni, ha lesz rá lehetőség, akkor pedig nyomtatott kiadásokat is szeretnénk készíteni.

Egészségnap

Az eseményen részt vevő csapat tagjait már rég óta foglalkoztatja az egészséges életmód. Úgy döntöttek, hogy egy olyan napot szerveznek, ahol az egészség megőrzésével, feltérképezésével fognak foglalkozni. A testmagasság, testsúlymérést elvégezték, illetve a vérnyomás mérés eredményei voltak a leg izgalmasabb eredmények számukra. A foglalkozás végén pedig közösen fogyasztották el az elkészített ételt.

Mikulás Nap

A DUE iskolai média csapata a következő rendezvénysorozatot szervezte az érdeklődő diákok számára:

  • Mikulás futás
  • Mikulás rajzverseny
  • Ki Mit Tud?
  • Mikulás szépségverseny
  • Karaoke
  • Disco

Bemutató foglalkozás

Az elmúlt időszakot mutattuk be azon diákok számára, akik kevesebb ismerettel rendelkeznek a programmal kapcsolatban. Remélhetőleg olyan foglalkozáson vehettek részt, amely felkeltette az érdeklődésüket és új tagokkal bővül csapatunk.

Adventi készülődés

A nap folyamán a következő események zajlottak:

- adventi naptárkészítés

- adventi koszorúkészítés

  • Ajtódísz készítés
  • Karácsonyi díszek készítése
  • Faállítás
  • Karácsonyi dalok, történtek éneklése, mesélése
  • Karácsonyi ételekkel való ismerkedés

Karácsonyi ajándékozás

A DUE csapat tagjai a Csaholci Általános Iskola intézményvezetőjével közösen megajándékozták azokat az elsős gyerekeket, akik jó magaviseletükkel és kiváló tanulmányi munkájukkal rászolgáltak arra, hogy a felajánlásként érkezett sapkát és sálat megkapják.

Karácsonyi műsor

2017. december 22-én az iskolánk is ünnepi tartalommal töltődött fel: sor került az adventot lezáró, szívet melengető dalokkal, versekkel, néphagyománnyal, tánccal kitöltött műsorra. A szülők és a családtagok, valamint néhány meghívott vendég feltöltődve térhetett haza az ünnepi eseményről.

Prezentációkészítés

A számítógép alkalmazásának egyik lehetséges területe, amikor a számítógépet, mint segédeszközt hívjuk segítségül. Segédeszközként elsősorban a Microsoft PowerPoint programot tudjuk használni. A PowerPoint a Microsoft Office irodai programcsomag része, mely tartalmazza még a Word szövegszerkesztő, az Excel táblázatkezelő, az Access adatbázis kezelő, valamint az Outlook csoportmunka támogató programot.

A prezentáció készítés lépései.

Iskolaújság szervezési feladatok

Az elektronikus eszközök (TV, számítógép) egyre nagyobb térhódításának világában, szükségesnek tartjuk, hogy a diákok hozzájussanak az írott sajtóhoz is. Az iskolaújság főként a diákokat is érintő tevékenységek, rendezvények közlésével, utólagos beszámolók készítésével foglalkozik. Az iskolaújság szerkesztésében és a cikkek összeállításában a tanárok és a diákok közösen vállalnak szerepet.

Az újság népszerűsítése plakátokkal történik. Reméljük, hogy újságunk tartalmánál fogva hozzájárul anyanyelvünk ápolásához.

Kommunikáció: az információ

  • Az információ formái
  • Az ember és az információ
  • Információforrások
  • Információs rendszerek

A számítástechnika fejlődésének hatása: 

az internet

  • Az egyéni és társadalmi kommunikáció átalakulása
  • Az Internet
  • Milyen előzményei voltak a számítógépes hálózatok kifejlesztésének?
  • Mikor kezdett működni és mi volt a neve az első hálózatnak?
  • Minek köszönhető az Internet gyors elterjedése?

Önkéntesség, szemétszedés

A DUE csoport tagjai szemétszedést szerveztek az iskolájuk körül. A délután folyamán megtisztították környezetüket, a munka mellett pedig szabad levegőn lehettek.

Mozi látogatás

A DUE csoport szervezésében a Csaholci Általános Iskola tanulói fehérgyarmaton mozi látogatáson vehettek részt, ahol egy kellemes délutánt tölthettek el.

gyarmatidue
Minden jog fenntartva 2017
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el